František Koukal
- scénárista, zakladatel tradice Znojemského historického vinobraní
František po absolvování Obchodní akademie v Třebíči, v rámci které s několika profesory této školy procestoval část Afriky, vystřídal řadu zaměstnání.
V r. 1938 se podílel na výstavbě opevnění podél řeky Dyje. Po válce pracoval nějaký čas v Praze na ministerstvu průmyslu. Tady se začal intenzívně zabývat otázkou zprůmyslnění Znojemska. Byl účastníkem Pražského povstání v r. 1945. Do Znojma se vrátil v r. 1960 a stal se ředitelem Sklářských strojíren v Příměticích. Později pracoval jako referent pro obalovou techniku v Keramických závodech ve Znojmě, kde také založil lidově umělecký soubor Znojemčan. S tímto souborem se zúčastnil několikrát nahrávek v Čs. rozhlase.
V roce 1967 byl založen státní podnik Znojemské historické vinobraní (ZHV), který nahradil původní pořadatelský výbor ZHV, František Koukal se ve stejném roce stal jeho ředitelem. V r. 1973 státní podnik zaniká a s ním i velkolepé kulturně-historické slavnosti ZHV.
V roce 1973 odešel František Koukal do důchodu, ale až do r. 1976, kdy probíhaly na znojemském hradě Hodokvasy, byl jejich hlavním organizátorem.
František Koukal zemřel 5. března 1988 ve Znojmě.
V březnu r. 1997 byl jmenován čestným občanem města Znojma in memoriam.
František Koukal je také autorem několika literárních děl:
- Tavený čedič a jeho praktické využití (odborná literatura)
- Znojemské historické vinobraní s rytířskými turnaji 1967, Znojmo 1967
- Královské hodokvasy s českým králem Přemyslem Otakarem II. s rytířskou obsluhou na koních, Znojmo 1969
- Znojemské hodokvasy s Hynkem Suchým Čertem aj.